Co to jest fasola adzuki i jakie właściwości zdrowotne posiada?

Czy wiesz co to jest fasola adzuki i jakie ma właściwości? Wiesz w jaki sposób wykorzystać ją w kuchni i skąd pochodzi? Jeżeli nie, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zapraszamy! mamy nadzieję, że jeśli nie wiesz wszystkiego o tej roślinie strączkowej, to nasz artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i dostarczy Ci nowych pomysłów na przepisy na obiad i kolację.

Co to jest fasola adzuki?

Co to jest fasola adzuki? Bardziej popularna jest pod nazwą “czerwona soja”. Fasola adzuki jest drobna i najczęściej ma kolor czerwony, ale zdarzają się odmiany białe, czarne i zielone. Fasola adzuki nie jest jeszcze popularna w Polsce. Ta roślina strączkowa jednak dostarcza wielu cennych witamin i minerałów, a przy tym jest lekkostrawna i ma ciekawy smak, dlatego warto się nią zainteresować.
Fasola adzuki była uprawiana już 3 tysiące lat przed naszą erą! To danie sycące, lekkostrawne i pełne cennego dla organizmu ludzkiego błonnika. Na wschodzie jest to jeden z popularniejszych składników różnego rodzaju potraw - wykorzystuje się ją zarówno jako dodatek do obiadów, jak i główne danie. Jej regularne spożywanie ma wiele zalet - zarówno pod względem smakowym, jak i względem zdrowotnym.

Fasola adzuki – wartości odżywcze

Fasola adzuki ma dużo zdrowotnych właściwości. 100 g fasoli adzuki dostarcza 128 kalorii, 24,8 g węglowodanów, 7,3 g błonnika i 7,5 g białek. Oprócz tego zawiera dużo witamin i mikroskładników, jak witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6). Dodatkowo zawiera duże ilości kwasu foliowego, wapnia, magnezu oraz żelaza.

Fasola adzuki – właściwości zdrowotne

Właściwości zdrowotne fasoli adzuki to między innymi wspomaganie leczenia anemii (dzięki dużej zawartości żelaza), detoksykacja organizmu, obniżenie poziomu cholesterolu (przy zachowaniu odpowiedniej diety) oraz poprawa funkcjonowania dróg moczowych. Oprócz tego mikroskładniki, które znajdują się w fasoli, wspierają proces spalania tkanki tłuszczowej i przyśpieszają metabolizm. Dodatkowo jej regularne spożywanie zmniejsza ryzyko tworzenia blaszki miażdżycowej.

Fasola adzuki: zastosowanie

Fasola adzuki jako roślina strączkowa może stanowić główną bazę posiłków, np. dań obiadowych. Możesz przygotować z niej kotleciki, fasolkę w sosie pomidorowym czy leczo warzywne. Oprócz tego fasola adzuki doskonale komponuje się ze wszelkimi warzywnymi czy makaronowymi sałatkami. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie jej jako składnika past czy pasztetów. Doskonale komponuje się z burakami, włoszczyzną, suszonymi pomidorami, chrzanem oraz oliwkami.