Naturalne słodziki niskokaloryczne

Naturalne słodziki


Ksylitol

Ksylitol jest produkowany z drewna brzozy (fiński) lub z kukurydzy (chiński). Jego największa zalety to niski indeks glikemiczny, przez to nie wywołuję skoków poziomu cukru i insuliny we krwi oraz o ponad połowę mniejsza kaloryczność od zwyczajnego cukru. Ksylitol nie wywołuje próchnicy. Poziom słodkości jest porównywalny do zwykłego cukru, można go stosować zamiennie w proporcji 1:1. Jeżeli nigdy nie stosowaliśmy ksylitolu, należy go wprowadzać do diety stopniowo. W innym przypadku może powodować biegunkę. Aby temu zapobiec wystarczy, parę razy delikatnie dosłodzić nim np herbatę. Ksylitol nie może być stosowany przez zwierzęta domowe w tym psy.

Erytrytol (erytrol)

Erytrytol jest produkowany z francuskiej i chińskiej kukurydzy. Ma praktycznie zerowy indeks glikemiczny i bardzo niski indeks insulinowy, może być używany nawet przez chorych na cukrzycę. Jest również praktycznie bezkaloryczny (0,2kcal/100g). Słodkość erytrytolu jest na poziomie 70% zwyczajnego cukru. W przepisach należy go używać w proporcji 1,4:1. Erytrytol tak samo jak ksylitol, nie powoduje próchnicy. Nie zaleca się stosowania dla bardzo małych dzieci (poniżej 3 lat).

Cukry Ekologiczne

 
Cukier kokosowy

Jak wszystko w przypadku kokosa, zaczyna się od palmy a w tym wypadku konkretnie od jej soku. Sok jest następnie gotowany, gęstnieje, a następnie krystalizuję się. To bardzo ważny proces, który wymaga dużo uwagi. Bardzo dużo cukru na rynku jest bardzo ciemna, pochodzą zazwyczaj z Indonezji. Ich smak jest bardzo intensywny, praktycznie karmelowy. Oznacza to że sok był gotowany zbyt długo. Najlepszy cukier będzie jasny, oznacza to że proces podgrzewania został zakończony w optymalnym momencie. Jasny, delikatny cukier kokosowy ma zazwyczaj delikatnie aksamity smak. Zazwyczaj pochodzi z Filipin. Cukier kokosowy ma prawie o połowę niższy indeks glikemiczny od zwyczajnego cukru. Słodkość jest porównywalna z cukrem trzcinowym. Osobiście to mój ulubiony cukier i najczęściej gości w mojej kuchni.

Cukier trzcinowy

Cukier trzcinowy powstaje z trzciny cukrowej. W trakcie produkcji melasa nie jest oddzielana do końca od kryształków. Właśnie temu zawdzięcza kolor od złotego do ciemnobrązowego. Cukier trzcinowy był pierwszym cukrem na świecie. W XIX wieku osiągał kosmiczne ceny, aż ruszała produkcja cukru z buraków który szybko wyparł z rynku cukier trzcinowy. Cukier trzcinowy ze względu na pozostałość melasy i zawartych w nich minerałach jest uważany za zdrowszy. Wątpliwości budzi też chemia używana do rafinacji białego cukru buraczanego. Dlatego cukier trzcinowy jest preferowany przez osoby prowadzący zdrowy tryb życia. Cukier trzcinowy jest również składnikiem wielu dań kuchni azjatyckiej i latynoskiej. Uwaga nie każdy brązowy cukier to cukier trzcinowy. Na rynku można niestety również znaleźć zwyczajny biały cukier barwiony karmelem na brązowy. Nie ma on nic wspólnego z cukrem trzcinowym poza kolorem! Warto zawsze sprawdzać etykietę produktu, który kupujemy.

Słodkie syropy


Syrop z Agawy

Syrop z Agawy jest produkowany w Meksyku. Powstaje z tej samej błękitnej agawy co meksykańska wódka - tequila. Z rdzenia liści agawy wyciska się sok, który jest następnie filtrowany i podgrzewany, aż powstanie gęsty syrop. Najbardziej wartościowe i aromatyczne są ciemne syropy. Zawierają również najwięcej wapnia, potasu żelazu i magnezu. Jasny syrop ma delikatny, prawie neutralnie słodki smak oraz zawiera mniej odżywczych pierwiastków. W smaku jest dużo słodszy od zwyczajnego cukru. W przepisach można nim zastępować cukier dodając śmiało o 30% mniej. Weganie bardzo często zastępują nim miód, którego nie mogą spożywać. Można go używać do słodzenia zimnych napojów, bardzo dobrze rozpuszcza się nawet w zimniej wodzie. Syrop składa się głownie z fruktozy i glukozy, czemu zawdzięcza dość niski indeks glikemiczny - 20-30.

Syrop Klonowy

Jest produkowany głównie w Kanadzie i USA. Pierwsi produkowali go Indianie. W pień klonu są wkręcane małe kraniki, pod które podczepiane są wiadra. Do nich spływa wyciekający sok. Sok jest gotowany, aż odparuję z niego odpowiednia ilość wody.

Syrop występuję głównie w 3 klasach:

A (1) - złoty kolor, delikatny i łagodny smak

B (2) - bursztynowy kolor i delikatnie karmelowy smak

C (3) - ciemny kolor i intensywnie klonowy smak

Syrop Kokosowy

To cukier kokosowy rozpuszczany w parze wodnej, aż powstanie dość gęsty syrop o delikatnie karmelowym smaku. Znakomicie smakuje jako topping na naleśnikach, racuchach i pancakach.