Białko konopne - właściwości. Co to jest i jak je stosować?

Białko konopne i właściwości, jakie się mu przypisuje, wzbudzają zainteresowanie wśród osób będących na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej, które po wykluczeniu mięsa chcą świadomie zbilansować swój jadłospis. Co zatem warto wiedzieć o tak zwanych proteinach konopnych? Na tych kwestiach skupimy się w poniższym wpisie. 

Białko konopne - co to jest?

Co jakiś czas wśród produktów z grupy superfood pojawiają się nowości, które szybko zyskują duże grono zwolenników. Co to jest białko konopne i dlaczego tak często jest kupowane? 

Zacznijmy od początku, zanim przejdziemy do właściwości białka konopnego. Produkt ten wytwarzany jest z nasion konopi siewnej, która w przeciwieństwie do swojej indyjskiej odpowiedniczki, nie wykazuje żadnych właściwości psychotropowych. Zebrane ziarna poddawane są procesowi tłoczenia na zimno, dzięki czemu finalnie otrzymuje się:

  • olej konopny,
  • odtłuszczone ziarno, które poddawane jest suszeniu, a następnie mieleniu. 

Podczas procesu tłoczenia na zimno białko konopne zachowuje swoje właściwości oraz dużo drogocennych składników odżywczych. W trakcie produkcji nie dodaje się także żadnych sztucznych dodatków - gwarantuje to chociażby sklep ze zdrową żywnością

Białko konopne - właściwości

Już wiesz co to jest białko konopne, a także jak przetwarzana jest konopia siewna. Jeżeli natomiast chodzi o białko konopne i właściwości, to należy zaznaczyć, że produkt ten:

  • za sprawą sporej ilości błonnika wspiera pracę układu pokarmowego,
  • dostarcza do organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe, a w tym omega 3 oraz 6, które wspierają organizm w ochronie przed takimi dolegliwościami jak zawał serca, czy też miażdżyca,
  • dzięki witaminie E pozytywnie oddziałuje na skórę,
  • ma dużą zawartość protein. Właściwości białka konopnego doceniają zatem osoby, którym zależy na budowie mięśni,
  • jest bezglutenowy oraz wolny od laktozy. Nie doprowadza także do zakwaszenia organizmu. Dzięki temu duża grupa osób może teraz pewnie i ze spokojem przejść do kolejnego podpunktu, gdzie opowiemy o tym, jak stosować białko konopne.

Jak stosować białko konopne?

Jeżeli chodzi o zastosowanie białka konopnego to jest ono bardzo duże, zwłaszcza w kuchni. Jak stosować białko konopne? Wystarczy dodać je do niektórych potraw lub wypieków. Na początek można chociażby spróbować z owsianką, mieszanką swojego ulubionego musli, czy też dodać do koktajlu.

Białko konopne i jego zastosowanie daje wiele możliwości. Dla własnego zdrowia warto jednak pamiętać, by przy wszystkim zachować zdrowy umiar. Na początku jedna łyżeczka dziennie produktu w zupełności wystarczy (około 10 gramów). Ważne jest, by w trakcie trwania doby nie przekroczyć ilości 3 łyżeczek.  

Już wiesz jak stosować białko konopne. Spokojnie, nie zmienia ono smaku przygotowywanych posiłków. Jedząc je osoby bardzo skupione mogą raptem wyczuć delikatną, orzechową nutę. Warto również nadmienić, że zaczynając swoją przygodę z białkiem konopnym warto postawić na produkty pochodzące z zaufanego źródła. Tylko wtedy będzie się miało pewność, że w ich składzie nie znajdują się zbyteczne substancje. Warto chociażby postawić na białko konopne ekologiczne, które dodasz do czego chcesz.