Kakao - właściwości, wartości odżywcze, wpływ na zdrowie

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, czym jest kakao i jakie ma właściwości? A czy wiedziałeś, że ma ono także zastosowanie w kosmetyce? Zapraszamy do przeczytania artykułu - przed nami kakao nie ma tajemnic!

Czym jest kakao?

Kakao, a inaczej mówiąc ziarna kakaowca, pojawiło się jeszcze przed naszą erą - pierwsze wzmianki o kakale datowane są na rok 460 p.n.e. Kakao to główny składnik czekolady. Jest także spotykane w ciastach oraz w napoju o tej samej nazwie. Kakaem nazywamy proszek o ciemnobrązowej barwie, który powstaje po czyszczeniu, fermentacji, rozdrobnieniu i odtłuszczeniu ziaren. W branży spożywczej występuje także w postaci tłuszczu kakaowego (głównie w czekoladzie).

Właściwości zdrowotne kakao

Kakao jest bogate w wartości odżywcze. Zawiera witaminy A, E oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego jest bogate w żelazo, wapń, magnez i fosfor. Dodatkowo naturalne kakao, bez dodatku cukru, ma przeciwutleniacze, które chronią organizm przed starzeniem czy niektórymi chorobami.
Właściwości surowego kakao są ogromne - warto więc dbać o to, by ziarna pochodziły z ekologicznych upraw, a także by w produktach z kakaem nie było zbyt wiele cukru dodanego (np. w czekoladzie - wybieraj lepiej gorzką czekoladę dobrej jakości, zamiast czekolad mlecznych).
Spożywanie czystej jakości kakao nie należy do najprzyjemniejszych - jest niezwykle gorzkie i wcale nie przypomina w smaku uwielbianego przez ludzi gorącego napoju. To jednak czyste, naturalne kakao ma najwięcej właściwości zdrowotnych, dlatego warto na jego bazie przygotowywać wypieki, takie jak ciasta oraz ciasteczka. Można także dodać je do budyniu lub nieznacznie osłodzić kubek gorącego kakao. Staraj się jednak nie dodawać do wypieków zbyt wiele cukru - kakao jest kaloryczne, a cukier szkodliwy. Polecamy do wypieków dodawać erytrol.

Kakao - zastosowanie w kosmetyce

Kakao ma także właściwości, które pozwalają mu na zastosowanie w kosmetyce. Z ziaren pozyskiwane jest masło kakaowe, na bazie którego powstają wszelkiej maści masła do ciała oraz balsamy. Dodatkowo to masło często jest dodawane do żeli pod prysznic. Kakao zawiera teobrominę, która działa regenerująco na organizm - kąpiele z kosmetykami, zawierającymi kakao, są zalecane osobom, które regularnie trenują.
Kakao tonizuje, nawilża i pobudza. Właśnie dlatego nierzadko dodaje się je o kremów do twarzy oraz żeli. Chętnie także wykorzystuje się je w produkcji mydeł naturalnych. Oprócz tego jest także często dodawane do płynów do kąpieli oraz kulek czy peelingów, które mają nie tylko złuszczać, ale i nawilżać skórę.