Rodzaje fasoli - jaka jest najlepsza i najzdrowsza?

Czy wiesz jaka fasola jest najzdrowsza? Wiesz jakie są rodzaje fasoli jadalnej i jakie ma ona właściwości? Do czego można dodawać fasolę? Na to i inne Twoje pytania odpowiemy w tym artykule!

Czym jest fasola?

Fasola to roślina jednoroczna z rodziny bobowatych. Zawiera bardzo dużo białka bez względu na odmianę. Rośliny i warzywa strączkowe powinny być spożywane przede wszystkim przez wegetarian i wegan ze względu na dużą zawartość białka oraz błonnika. Odmiany fasoli mają nie tylko różny smak i wygląd, ale także różnią się składem pierwiastków mineralnych i wartością energetyczną.

Rodzaje fasoli

Jakie są rodzaje fasoli jadalnej? Istnieje kilka najpopularniejszych odmian, które są coraz popularniejsze w Polsce. Są to:

  • fasola biała,
  • fasola czerwona,
  • fasola czarna,
  • fasola pinto,
  • fasola endamame (zielone ziarna soi),
  • fasola wielokwiatowa,
  • fasola adzuki,
  • fasola mung.

Gatunki fasoli odróżnia się ze względu na wielkość strąków lub nasion, a także koloru. Fasola adzuki oraz mung są najbardziej popularne w Azji, jednak sięgają po nią coraz chętniej Polacy.

Jaka fasola jest najzdrowsza?

Najwięcej korzystnych właściwości dla organizmu ma fasola adzuki oraz fasola czerwona, biała i mung. Fasola biała jest bogata w potas, fosfor, żelazo i wapń oraz magnez. Oprócz tego zawiera dużo witamin z grupy B oraz witaminę A i PP. Oprócz tego fasola biała neutralizuje nadwyżkę kwasów w organizmie.
Z kolei fasola czarna dobrze wpływa na działanie nerek. Fasola mung pozwala pozbyć się toksyn z organizmu, a także wpływa na zmniejszenie obrzęków nóg. Jest także w stanie wspomóc leczenie nadciśnienia, korzystnie wpływa na leczenie wrzodów. Fasola adzuki poprawia funkcjonowania dróg moczowych oraz obniża ciśnienie.

Właściwości

Fasola może korzystnie wpłynąć na uzupełnienie niedoborów żelaza, a także potasu i wapnia. Dodatkowo ma dużo witaminy C (w szczególności jej kiełki). Doskonale nadaje się dla osób, które są na diecie redukcyjnej, a jej regularne stosowanie może korzystnie wpłynąć na wygląd skóry. Dodatkowo pomaga obniżyć cholesterol.

Wartości odżywcze

Fasola zawiera bardzo dużo białka - jest często wykorzystywana jako zamiennik mięsa w diecie wegetariańskiej. Oprócz tego zawiera duże ilości tłuszczów i węglowodanów złożonych, a oprócz tego mają dużo cennego dla ludzkich jelit błonnika. Fasola jest także bogatym źródłem wapnia, potasu, żelaza i witamin z grupy B. Fasola w 100 gramach produktu ma około 127 kalorii. Zawiera 8,67 gramów białka, 0,5 gramów tłuszczu i 22,8 gramów węglowodanów. W tym ma tylko 0,3 grama cukrów prostych. W 100 gramach produktu ma aż 7 gramów błonnika.

Zastosowanie

Fasolę najlepiej jeść z warzywami zielonymi oraz nieskrobionymi (do tego typu warzyw należą cebula, pomidor, papryka, cukinia oraz grzyby). Warto przygotowywać fasolę z natką pietruszki. Fasolka może być podstawą głównego dania (fasolka po bretońsku) lub jako dodatek np. do sałatek czy obiadu.