Czy wiesz, że mąka kasztanowa ma właściwości, które doceniają nie tylko bezglutenowcy? Przygotujesz z niej przepyszne ciasta, gofry, naleśniki, ukochane pierogi, ciasteczka i gofry – zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Mąka z kasztanów jadalnych jest nie tylko bezglutenowa, ale przede wszystkim ma słodki, charakterystycznie orzechowy smak i wyróżnia się wysoką plastycznością. Szczególnie ta ostatnia właściwość sprawia, że mąka kasztanowa konsystencją najbardziej przypomina mąki, które gluten mają. Dowiedz się więcej o mące z jadalnych kasztanów!
Czy wiesz, że mąkę z kasztanów jadalnych często w swoich kuchniach wykorzystują Włosi i Włoszki? Roślinę rozpowszechnili w Europie Zachodniej Rzymianie – wcześniej gatunek występował jedynie na południe od Alp. Jednak to nie tylko obecność kasztana jadalnego sprawiła, że trafił do kuchni. Jakie właściwości ma mąka kasztanowa?
Mąka kasztanowa ma też niższy indeks glikemiczny (65) niż jej pszenny odpowiednik (85). Jeśli z jakichś względów szczególnie dbasz o poziom cukru we krwi, to śmiało możesz zrezygnować z mąki glutenowej na rzecz kasztanów jadalnych.
Do wyprodukowania mąki kasztanowej są potrzebne kasztany jadalne – 1 kg mąki powstaje z 4 kg kasztanów, co sprawia zresztą, że produkt nie należy do najtańszych. Oczywiście mąkę możesz przygotować w domu, ale... Nie musisz. Słyszałaś już kiedyś, że przecież możesz coś zrobić samodzielnie, zamiast kupować gotowy produkt? Bo to zdrowsze, większa satysfakcja i pewność, że skład jest dobry. Jasne, ale nie musisz wszystkiego robić od podstaw – zwłaszcza jeśli wymagałoby to przygotowania kasztanów, ich wysuszenia i późniejszego zmielenia.
Zamiast tego odwiedź sklep ze zdrową żywnością i kup mąkę z kasztanów jadalnych, które pochodzą z ekologicznej uprawy i mają certyfikat PL-EKO-03. Dzięki temu masz pewność, że skład produktu jest dobry, a Ty nie tracisz czasu na samodzielne przygotowanie mąki do ciasta, na które masz ochotę.
Mąka z kasztanów jadalnych ma właściwości, które doskonale sprawdzają się w bezglutenowych wypiekach – plastyczność, przyjemny, orzechowy smak i zapach, a także brak glutenu. Jakie dokładnie ma zastosowanie w kuchni? Co można zrobić z mąki kasztanowej?
Mąka z jadalnych kasztanów nadaje się również do zagęszczania sosów i zup (np. zupy dyniowej). Szczególnie sprawdzi się w daniach z drobiem i dziczyzną, ale także w potrawach roślinnych, takich jak gulasz z soczewicy, grzybów leśnych lub ciecierzycy. Świetnie współgra z czekoladą, kakao, miodem, suszonymi i świeżymi owocami, orzechami, wanilią i korzennymi przyprawami. Mąka kasztanowa doskonale łączy się też z miodem – wykorzystasz to m.in. w świątecznych wypiekach.
Z mąki kasztanowej produkuje się również makarony w różnych kształtach – to zdrowa alternatywa dla osób, które unikają makaronu z mąki pszennej (nie tylko ze względu na zawartość glutenu). Przepisy znajdziesz w internecie, ale możesz też poeksperymentować.
Właściwości mąki kasztanowej to nie tylko zbawienie dla bezglutenowców – to cenny produkt ze względu na unikalny smak i zapach, który nadaje potrawom wyrazistość. Nadaje się do niemal wszystkich wypieków, do których wykorzystujesz mąkę pszenną, a zmieszana z nią zwiększy wilgotność wypieku. Mąkę z jadalnych kasztanów możesz zrobić samodzielnie, ale jeśli wolisz prostsze rozwiązania, odwiedź sklep ze zdrową żywnością. Dzisiaj mąka jest łatwiej dostępna niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu – wykorzystaj to.