Mąka kasztanowa – właściwości. Do czego i jak stosować?

Czy wiesz, że mąka kasztanowa ma właściwości, które doceniają nie tylko bezglutenowcy? Przygotujesz z niej przepyszne ciasta, gofry, naleśniki, ukochane pierogi, ciasteczka i gofry – zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Mąka z kasztanów jadalnych jest nie tylko bezglutenowa, ale przede wszystkim ma słodki, charakterystycznie orzechowy smak i wyróżnia się wysoką plastycznością. Szczególnie ta ostatnia właściwość sprawia, że mąka kasztanowa konsystencją najbardziej przypomina mąki, które gluten mają. Dowiedz się więcej o mące z jadalnych kasztanów!

Właściwości mąki kasztanowej

Czy wiesz, że mąkę z kasztanów jadalnych często w swoich kuchniach wykorzystują Włosi i Włoszki? Roślinę rozpowszechnili w Europie Zachodniej Rzymianie – wcześniej gatunek występował jedynie na południe od Alp. Jednak to nie tylko obecność kasztana jadalnego sprawiła, że trafił do kuchni. Jakie właściwości ma mąka kasztanowa?

  • Charakterystyczny, delikatnie słodki, orzechowy smak (oraz cudowny zapach) – dzięki temu mąka kasztanowa BIO doskonale nadaje się do słodkich wypieków i przekąsek.
  • Brak glutenu, co sprawia, że mąkę z kasztanów jadalnych wybierają zarówno osoby z celiakią, jak i miłośnicy diety bezglutenowej. Jest świetną alternatywą dla mąki pszennej.
  • Niska zawartość tłuszczu – choć jest to mąka z orzechów, to w przeciwieństwie do innych mąk orzechowych jest niskotłuszczowa.
  • Wysoka zawartość białka sprawia, że posiłki przygotowane z mąki kasztanowej są sycące.

Mąka kasztanowa ma też niższy indeks glikemiczny (65) niż jej pszenny odpowiednik (85). Jeśli z jakichś względów szczególnie dbasz o poziom cukru we krwi, to śmiało możesz zrezygnować z mąki glutenowej na rzecz kasztanów jadalnych.

Jak powstaje mąka z kasztanów jadalnych

Do wyprodukowania mąki kasztanowej są potrzebne kasztany jadalne – 1 kg mąki powstaje z 4 kg kasztanów, co sprawia zresztą, że produkt nie należy do najtańszych. Oczywiście mąkę możesz przygotować w domu, ale... Nie musisz. Słyszałaś już kiedyś, że przecież możesz coś zrobić samodzielnie, zamiast kupować gotowy produkt? Bo to zdrowsze, większa satysfakcja i pewność, że skład jest dobry. Jasne, ale nie musisz wszystkiego robić od podstaw – zwłaszcza jeśli wymagałoby to przygotowania kasztanów, ich wysuszenia i późniejszego zmielenia.

Zamiast tego odwiedź sklep ze zdrową żywnością i kup mąkę z kasztanów jadalnych, które pochodzą z ekologicznej uprawy i mają certyfikat PL-EKO-03. Dzięki temu masz pewność, że skład produktu jest dobry, a Ty nie tracisz czasu na samodzielne przygotowanie mąki do ciasta, na które masz ochotę.

Co można zrobić z mąki kasztanowej

Mąka z kasztanów jadalnych ma właściwości, które doskonale sprawdzają się w bezglutenowych wypiekach – plastyczność, przyjemny, orzechowy smak i zapach, a także brak glutenu. Jakie dokładnie ma zastosowanie w kuchni? Co można zrobić z mąki kasztanowej?

  • Ciasta, ciasteczka i muffinki – wypieki mogą być wyłącznie z mąki kasztanowej, ale ona doskonale nadaje się także do mieszania z innymi mąkami.
  • Chleb i słone wypieki (w tym pieczywo chrupkie).
  • Naleśniki, placki, racuchy, gofry i omlety (także te pieczone) – zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej.
  • Pierogi ze słodkim i słonym nadzieniem.
  • Crumble z owocami, budynie i kremy.

Mąka z jadalnych kasztanów nadaje się również do zagęszczania sosów i zup (np. zupy dyniowej). Szczególnie sprawdzi się w daniach z drobiem i dziczyzną, ale także w potrawach roślinnych, takich jak gulasz z soczewicy, grzybów leśnych lub ciecierzycy. Świetnie współgra z czekoladą, kakao, miodem, suszonymi i świeżymi owocami, orzechami, wanilią i korzennymi przyprawami. Mąka kasztanowa doskonale łączy się też z miodem – wykorzystasz to m.in. w świątecznych wypiekach.

Z mąki kasztanowej produkuje się również makarony w różnych kształtach – to zdrowa alternatywa dla osób, które unikają makaronu z mąki pszennej (nie tylko ze względu na zawartość glutenu). Przepisy znajdziesz w internecie, ale możesz też poeksperymentować.

Podsumowanie

Właściwości mąki kasztanowej to nie tylko zbawienie dla bezglutenowców – to cenny produkt ze względu na unikalny smak i zapach, który nadaje potrawom wyrazistość. Nadaje się do niemal wszystkich wypieków, do których wykorzystujesz mąkę pszenną, a zmieszana z nią zwiększy wilgotność wypieku. Mąkę z jadalnych kasztanów możesz zrobić samodzielnie, ale jeśli wolisz prostsze rozwiązania, odwiedź sklep ze zdrową żywnością. Dzisiaj mąka jest łatwiej dostępna niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu – wykorzystaj to.