Sok z cytryny właściwości

Właściwości soku z cytryny doceniane są od wieków. Potencjał tego niewielkiego, żółtego owocu, dostrzeżony został bardzo wcześnie zarówno w Chinach, jak i w Indiach, skąd prawdopodobnie do nas dotarł. Jakie jednak właściwości odżywcze ma sok z cytryny i dlaczego często warto po niego sięgać?

Sok z cytryny - co się kryje w jego składzie?

Spożywanie i picie soku z cytryny jest bardzo popularne - zwłaszcza w okresie jesiennym, jak i w przypadku konfrontacji z przeziębieniem. Dlaczego tak właśnie jest? Należy zdawać sobie sprawę z tego, że:

  • w soku z cytryny można znaleźć duże pokłady witaminy C (około 53 mg na 100 g), jak i rutyny (flawonoidu), dzięki któremu witamina C nie jest tak szybko odprowadzana z organizmu,
  • mówiąc o wartościach odżywczych soku z cytryny nie można również zapomnieć o innych dobrodziejstwach, które w nim drzemią. Spożywając ten złoty płyn dostarczamy między innymi do organizmu witaminy z grupy B oraz E, żelazo, potas, sód, magnez, czy też beta-karoten,
  • picie soku z cytryny wspomaga odchudzanie. Dzieje się tak, gdyż sok z cytryny skutecznie pobudza procesy trawienne. Dlaczego jednak tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta! Sok z cytryny, patrząc na jego strukturę, jest bardzo podobny do soków trawiennych, występujących w naszych żołądkach. Tym samym wpływa on na wątrobę, stymulując ją do produkcji żółci,
  • efekty picia soku z cytryny, zmieszanego z wodą, są od razu widoczne. Dzieje się tak, gdyż pektyna, zawarta w cytrynie, pozytywnie na nas wpływa. Nie tylko sprawia, że czujemy się długo syci po posiłku, ale i pomaga zachować odpowiednie nawodnienie organizmu,
  • sok z cytryny pozwala zachować świeży oddech. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w soku z cytryny znajdują się substancje, które szybko i skutecznie zwalczają bakterie, znajdujące się w jamie ustnej. Efekt? Świeży oddech.

Kiedy najlepiej pić sok z cytryny?

Już wymieniliśmy co daje picie soku z cytryny i dlaczego warto po niego sięgać. Ważne jest również to, aby wiedzieć, kiedy to robić! Po wodę z cytryną najlepiej jest sięgać rankiem - najlepiej do 30 minut po przebudzeniu, przed posiłkiem. W ten sposób skutecznie nawadnia się organizm.

Decydując się na codzienne picie soku z cytryny nie trzeba od razu kupować wielu kilogramów tego drogocennego owocu. Można między innymi sięgnąć po BIO sok z cytryn sycylijskich, dostępny w poręcznej butelce o pojemności 500 ml lub 1 litra. Rozwiązanie to jest z pewnością dużo bardziej wygodne niż codzienne, ręczne wyciskanie.

Mity - czy sokiem z cytryny da się zakwasić organizm?

Już wiesz co daje codzienne picie soku z cytryny i jakie właściwości ma ten produkt. Czy może on jednak okazać się szkodliwy dla naszego organizmu? Otóż nie! Należy zdawać sobie sprawę z tego, że cytryna, tak samo jak i inne cytrusy, ma odczyn zasadowy. Oznacza to, że nie doprowadza ona do zakwaszenia organizmu - wręcz przeciwnie - pomaga zachować w tym aspekcie równowagę. Nie należy zatem w tym przypadku kierować się kwaśnym smakiem cytryny, która jest bogata w liczne minerały zasadowe.