Płatki drożdżowe nieaktywne – właściwości i zastosowanie. Czy są zdrowe?

Spróbuj wegańskiego parmezanu, a przekonasz się, że płatki drożdżowe mają właściwości, których szkoda nie wykorzystać w kuchni. Są sekretnym składnikiem wielu roślinnych przepisów – ich umamiczny smak nadaje głębi potrawom, za co podziękujesz podczas pierwszego posiłku z ich udziałem. Płatki drożdżowe mają także jedną istotną właściwość, którą pokochasz, jeśli tęsknisz za smakiem sera. To magiczny składnik, który przypomni Ci o przyjemnym, serowym aromacie w potrawach. Dowiedz się więcej na temat płatków drożdżowych, a szybko włączysz je do swojej codziennej diety!

Płatki drożdżowe nieaktywne – właściwości

Płatki drożdżowe są nieaktywne, dzięki czemu mogą być pełnoprawnym elementem diety – nie jako drożdże do pieczywa czy piwa, ale np. jako dodatek do twarożku z nerkowców oraz wielu innych, roślinnych potraw. Jakie mają właściwości?

  • Płatki drożdżowe nieaktywne mają charakterystyczny, delikatny serowo-orzechowy smak, który z powodzeniem wykorzystasz w swojej kuchni.
  • Są nieaktywne, a więc nie wywołują niepożądanych reakcji organizmu – możesz je bezpiecznie jeść razem z ulubionym sosem pomidorowym i makaronem, przywołując wspomnienia z włoskich wakacji lub o nich marząc. Takie płatki drożdżowe poddaje się dezaktywacji w bardzo wysokich temperaturach, dzięki czemu nie dochodzi do fermentacji, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych drożdży. Do powstania płatków drożdżowych wykorzystuje się również glukozę zawartą w melasie buraczanej lub trzcinowej.
  • Płatki drożdżowe są też cennym źródłem białka, o które szczególnie warto zadbać w diecie roślinnej.

Możesz się jednak zastanawiać, w jaki sposób wykorzystać opakowanie, które zawiera płatki drożdżowe ekologiczne 100g – takie właśnie są najczęściej dostępne w sklepach. O tym za moment!

Zastosowanie płatków drożdżowych

Dzisiaj w zasadzie każdy sklep ze zdrową żywnością ma w ofercie płatki drożdżowe. Jakie jest ich zastosowanie w kuchni? Wiesz już, że doskonale uzupełniają dietę roślinną, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dodawać je do potraw mięsnych. Ze względu na właściwości płatków drożdżowych możesz je potraktować jako roślinną alternatywę dla sera – to zresztą idealne rozwiązanie nie tylko dla wegan, ale również osób uczulonych na laktozę lub rezygnujących z nabiału z innych powodów. Mogą je jeść także osoby będące na diecie bezglutenowej – warto jednak wcześniej upewnić się, że skład produktu jest odpowiedni. Do czego się nadają płatki drożdżowe?

  • Płatki drożdżowe nieaktywne służą m.in. jako posypka do makaronów, zapiekanek, kanapek oraz sałatek – możesz je stosować solo, choć dużo lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie wegańskiego odpowiednika parmezanu. Przepis na taką posypkę z migdałów z dodatkiem płatków drożdżowych znajdziesz m.in. u Marty Dymek, która prowadzi Jadłonomię.
  • Warto je dodać także do twarożku z nerkowców – płatki drożdżowe mają właściwości wzmacniające smak każdej potrawy. Jeśli mielibyśmy je do czegoś porównać, to do mającego kiepski PR glutaminianu sodu – są jednak dużo lepszym wyborem dla Twojego organizmu.
  • Sprawdzą się jako element sosów, np. jogurtowych lub z majonezu, jeśli chcesz podkręcić smak dipu, a także przygotować domowe pesto.
  • Nadają się również do zagęszczania zup i sosów – dzięki temu Twoje potrawy staną się bardziej kremowe, jedwabiste, a co za tym idzie przepyszne.

Przede wszystkim płatki drożdżowe nieaktywne są idealnym produktem do eksperymentowania w kuchni – to Ty decydujesz, jakie zastosowanie w niej znajdą. W internecie są dostępne przepisy m.in. na kremową carbonarę bez mleka i jajek, do której przygotowania potrzebujesz właśnie płatków drożdżowych. Możesz je też wykorzystać jako element panierki do mięsnych kotletów. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

Płatki drożdżowe – czy są zdrowe?

Chyba już nie masz wątpliwości, czy płatki drożdżowe są zdrowe. prawda? Trudno uznać coś, co nadaje się do roślinnych pasztetów, pesto, czy past kanapkowych, za szkodliwe. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, płatki drożdżowe przechodzą proces dezaktywacji, dzięki czemu nie fermentują, a więc nie powodują niechcianych reakcji organizmu. Nie ma też przeciwwskazań, żeby jeść płatki drożdżowe w ciąży.

Podsumowanie

Jeśli do tej pory brakowało Ci pewności, czy płatki drożdżowe są zdrowe, to teraz wiesz, że nie masz się, czego obawiać. Dzisiaj ten produkt jest dużo bardziej dostępny niż jeszcze kilka lat temu. Swą popularność zawdzięcza właściwościom – w szczególności odpowiada za to łagodny, serowo-orzechowy smak. Nie bój się eksperymentować. Wiesz już przecież, jak stosować płatki drożdżowe – mają naprawdę szerokie zastosowanie w kuchni, nie tylko tej roślinnej.